Babiš řekl rázné NE! Američané se obávají o bezpečnost Česka

„Nevidím důvod, proč bychom tu měli mít americké vojáky. Česká strana na tom určitě nemá zájem,“ odmítl přítomnost amerických sil u nás premiér Andrej Babiš (ANO) pro deník Právo po setkání s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem a s prezidentem Milošem Zemanem. Doplnil, že pro to, aby američtí vojáci pobývali v naší republice, ani nevidí důvod.

„Nevidím důvod, proč bychom tu měli mít americké vojáky. Česká strana na tom určitě nemá zájem. Jsme spojenci v NATO, na tom se nic nemění. Ještě se neví, kam tito vojáci zamíří, ale k nám určitě ne, to nikdy nebylo na stole. A jak jsem říkal, mě spíš zajímají naše obchodní vztahy a byznys pro naše firmy,“ řekl premiér Babiš pro deník Právo.

Odmítl též, že by se nás týkal přesun amerických vojáků, který minulý týden oznámil americký ministr obrany Mark Esper. Spojené státy by během něj měli stáhnout až 12 tisíc svých vojáků z Německa, přičemž 5400 z nich bude přeloženo do jiných zemí Severoatlantické aliance.

„Žádný posun není, to nikdy nebylo téma pro nás a nebude to téma. Jestli se američtí vojáci vrátí do Spojených států nebo část půjde do Polska… my o to nemáme zájem, nevidíme důvod, aby u nás byli,“ sdělil Babiš.

Mike Pompeo dnes po schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) se vyjádřil mj., abychom se při dostavbě jaderné elektrárny Dukovany vyvarovali ruských a čínských státních firem. Naopak ocenění si od něho vysloužil Miloš Vystrčil (ODS) za to, že se chystá na přelomu srpna a září navštívit Tchaj-wan.

Rusko se podle Pompea v Evropě snaží podkopávat demokracii a bezpečnost pomocí dezinformačních kampaní a kybernetických útoků. Závažnější hrozbu však dle něho stále představuje Čína, jelikož využívá své nemalé ekonomické síly.


cs_CZCzech
cs_CZCzech