Bolestná rána rovnou do srdce! Miloš Zeman zklamal nejvěrnějších

Miloš Zeman zaslal blahopřejný dopis Joeu Bidenovi, vítězi prezidentských voleb ve Spojených státech. Mezi Zemanovými příznivci to ovšem rozpoutalo vlnu rozhořčených výkřiků plných zklamání a vzteku. Pláč a skřípění zubů se nese dodaleka. 

Při dobře známém vztahu Miloše Zemana k nejrůznějším nepsaným, a to i ústavním zvyklostem, bychom měli být – coby dávno zvyklí spokojit se s málem – rádi, že aspoň po oznámení, kdo se stal vítězem voleb a bude novým americkým prezidentem, se zachoval, jak se patří. Že se zdržel svých typických neomaleností a hloupých bonmotů a do Spojených států amerických nechal Joeu Bidenovi odeslat standardní blahopřejný dopis.

Text gratulace novému americkému prezidentu je nicméně naštěstí v pořádku. Po stránce pravopisné, gramatické, zdvořilostní i diplomatické. „Vaše Excelence,“ píše se v dopise, „dovolte mi, abych Vám srdečně poblahopřál k Vašemu zvolení prezidentem Spojených států amerických. Voličská podpora, které se Vám dostalo, je odrazem důvěry Američanů ve Vaše vůdčí schopnosti prokázané tolikrát v minulosti při službě občanům USA, ale také vyjádřením jejich vůle ke změně.“ A na závěr zní slova: „Pouto mezi Českou republikou, Evropou a Spojenými státy je a zůstane silné.“

A to byla pro Zemanovy fanoušky rána. Ta největší. Bolestná a rovnou do srdce dosud tak planoucího pro Miloše. Jejich Miloš je zradil. Nevěří v podvody s hlasy, v neplatnost voleb ani v žádný z dalších konspiračních blábolů, jež se okamžitě vyrojily a které jsou jim tak drahé. Nespílá Bidenovi. To je neodpustitelné. Zvlášť pro ty, kteří z plna hrdla a v jednom kuse nadávají Americe nebo NATO označují za vražedný útočný pakt. Nevědí nebo nechtějí vědět, že tím, kdo naši zemi do Severoatlantické aliance v březnu 1999 přivedl, byl tehdejší předseda vlády – nějaký Miloš Zeman.

Na facebookové stránce „Miloš Zeman – prezident České republiky“ se tedy rozpoutalo to, co se na sociálních sítích nazývá barvitým, obvykle nepřekládaným výrazem shitstorm. Jste zrádce! Tolik jsme vám věřili, a vy jste zklamal. Opouštím řady vašich podporovatelů. Vážil jsem si vás, dnes vámi pohrdám! Strašné čtení…, stydím se, že jsem vás volila…, už dávno nemám prezidenta…, to vše zní jedním hlasem jako antický smuteční chór.

Jakási paní je dokonce toho názoru, že v dopise použité oslovení Joea Bidena Vaše Excelence svědčí o tom, že již nejsme demokratickou zemí. Jiní vyjadřují své znechucení nad takovým patolízalstvím, hovoří o lezení do nepublikovatelných míst nebo míní, že to už rovnou mohl napsat „Vaše Svatosti“. Že i Miloš Zeman je z titulu své funkce „Excelence“, ty prosté duše buď nevědí, nebo jim přijde, že u něho je to namístě.


cs_CZCzech
cs_CZCzech