Další miliardy, další střet zájmů!? Takhle si chce Babiš nacpat kapsy

Český premiér Andrej Babiš se snaží získat pro svůj podnik na výrobu zemědělských hnojiv Lovochemie z holdingu Agrofert šestimiliardovou dotaci, kterou Evropská unie určila pro malé a střední firmy a na podporu lepšího životního prostředí. Půjde totiž o nákup nových ekologických kotlů. V zaparkování evropských miliard v Agrofertu Babišovi pomáhají jak ministři české vlády, tak i poslanci jeho hnutí ANO, včetně předsedy poslanecké sněmovny Radka Vondráčka. 

Souhra osob z vládního hnutí ve prospěch Babišovy soukromé firmy vyvolává podezření na organizované spiknutí a Pirátská strana již v tomto smyslu doplnila trestní oznámení z podzimu 2019, kterým se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu Policie ČR.

Babiš není jediným miliardářem, který si má opět sáhnout na masivní dotaci z EU. Spolu s ním by mohli získat miliardy i další průmysloví giganti ve vlastnictví miliardářů, včetně holdingu EPH Daniela Křetínského či společnosti Cínovecká deponie Karla Janečka. Babiš na rozdíl od nich zakrývá své vlastnictví kvůli zákonu o střetu zájmů svěřenskými fondy. Tento trik ale auditoři Evropské komise neuznali.

Účelem Fondu spravedlivé transformace je pomoc malým a středním podnikům, přesto za ty velké lobbuje poslanec za hnutí ANO Jaroslav Bžoch. A česká vláda navíc již stihla projednat návrh, kterým přiklepne šest miliard korun společnosti Lovochemie z koncernu Agrofert. Vláda premiéra Babiše tak přiděluje peníze skrytému podnikateli Babišovi.

Evropská unie plánuje tímto programem pomoci zdevastované krajině Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje, a nikoli českým miliardářům. Celkem by měla uvolnit pro Česko 40 miliard korun. Vláda chce, aby EU dala na výměnu kotlů v chemičce Lovochemie šest miliard korun. 

Za přerozdělení těchto prostředků bude zodpovídat ministerstvo životního prostředí vedené Richardem Brabcem, který je bývalým zaměstnancem Andreje Babiše právě z Lovochemie a rovněž členem Babišova hnutí ANO.

V usnesení EU je doslova uvedeno, že peníze jsou určené malým a středním podnikům. Jenže jak píše iRozhlas.cz poslanec ANO Jaroslav Bžoch na Výboru pro evropské záležitosti PS PČR prosadil návrh, aby peníze mohly získávat i velké firmy. Mezi takové patří například zmiňovaná Lovochemie. A tento schválený dokument poté zaslal předseda sněmovny Radek Vondráček (taktéž ANO) do Bruselu Evropské radě jako politickou vůli České republiky.

cs_CZCzech
cs_CZCzech