Drsná debata ve Sněmovně! Fiala s Ferim tvrdě pálí do vládní koalice

Při středečním mimořádném jednání sněmovny poslanci rozhodovali o prodloužení nouzového stavu, o které žádala vláda. Opozici se její návrh nelíbil, a proto v prostorách sněmovny panovala vypjatá atmosféra, která eskalovala v proslovech některých přítomných.

Debata ve sněmovně se týkala argumentů, proč (ne)prodloužit nouzový stav, ale i nápadů opozice, jak by se mohla vláda zachovat při zavádění opatření lépe a méně chaoticky, což je věc, která je jí vytýkána nejčastěji a zaznívá od celé řady kritiků.

Právě to se ale nelíbilo Janu Hamáčkovi, který se stavěl za vládní návrh. Podle něj totiž opozice ve svých vystoupeních kritizuje počínání vlády příliš. „Tady vždycky vystoupí někdo z opozice a strhá vládu, jak to dělá blbě. Pak ještě samozřejmě nezapomene k tomu přidat, že vláda vlastně vůbec nemá žádnou důvěru společnosti, protože jí lidi nevěří a jsou zmatení. No samozřejmě, že jsou zmatení, když jim to celou dobu říkáte, jak to děláme blbě,“ kritizoval opozici Hamáček.

S tím ale opoziční politici nesouhlasili. „Pan ministr Hamáček se tu navezl do opozice, že tu předvádí burzu nápadů, ale už jaksi zapomněl říct, že bohužel není žádný Vlk z Wall Street a na té burze neumí nakupovat,“ komentoval vicepremiérova slova poslanec Dominik Feri (TOP 09).

„Vždycky přicházíme s požadavky, kritikou, podněty, nápady, podanou rukou a vláda vždycky říká ‚my to zohledníme, už příště to bude jinak, teď je složitá situace‘, a příště je to zase stejně. Měli jsme semafor, ten nefungoval, tak se přišlo se PSEM, ten už taky úplně neplatí, přestal platit pro školství, pak přestal platit ten jeho harmonogram, teď už neplatí ani body, je nějaký MEZIPES, a pořád dokola,“ kritizoval předseda ODS Petr Fiala.

K výhradám se přidal i jeho stranický kolega Zbyněk Stanjura. „Doháníte i slušné lidi k zoufalým činům. Pokud nevěříte, vyjeďte a mluvte s těmi lidmi, kteří nevědí kudy kam. Mluvte s restauratéry a ptejte se, v jaké jsou situaci a proč dneska volí zoufalé kroky, které budou porušovat ta nařízení. Ale zoufalí lidé dělají zoufalé činy,“ poukázal šéf poslaneckého klubu ODS na chyby vládní politiky.cs_CZCzech
cs_CZCzech