EU klepla Babišovi přes prsty! Tohle rozhodnutí ho vyjde hodně draho

Evropský parlament schválil pozměňovací návrh z pera šéfky Výboru pro rozpočtovou kontrolu Moniky Hohlmeierové k reformě Společné zemědělské politiky (CAP). Týká se zastropování dotací na fyzickou osobu. Podle europoslankyně za ODS Veroniky Vrecionové bude tento návrh pro holding Agrofert premiéra Andreje Babiše znamenat ztrátu 1,5 miliardy korun ročně. Definitivní zpráva se bude schvalovat v pátek, zmíněný návrh v ní ale bude obsažen.

Právě Moniku Hohlmeierovou Babiš označil v souvislosti s evropským šetřením jeho konfliktu zájmů za „pomatenou europoslankyni“. Tato bavorská politička a kontrolorka evropských výdajů se dlouhodobě zabývá zneužíváním prostředků EU a je odpůrkyní masivního toku peněz do velkých podniků a holdingů.

Žádný majitel zemědělského koncernu nebude podle schváleného návrhu moci dostat více než 500 tisíc eur na přímých dotacích a jeden milion eur na investičních dotacích. Proti návrhu hlasovali z českých europoslanců všichni zástupci hnutí ANO, Ivan David z SPD a Kateřina Konečná z KSČM.

„Po několika měsících jednání se povedlo omezit dotace velkým agrokoncernům. Už nebude možné, aby jediný člověk mohl získat desítky nebo stovky milionů na zemědělských dotacích. Tyto peníze bude naopak možné použít na podporu malých a středních zemědělců. Jsem ráda, že se tato změna bude muset projevit i v České republice, která to dosud odmítala. Český venkov a česká krajina potřebují změnu v hospodaření. Tohle je první krůček k jejich ozdravení,“ okomentovala návrh Veronika Vrecionová, europoslankyně a předsedkyně Spolku pro obnovu venkova.

„Zastropování dotací schváleno. Ne v úplně optimální variantě, ale i tak je to pozitivní. Strop je 500 tisíc eur/rok pro platby z 1. pilíře, 1 milion eur pro platby ze 2. pilíře. Sleduje se finální beneficient. Výrok o ‚pomatené europoslankyni‘ tak bude autora stát 1,5 miliardy Kč ročně,“ uvedla Vrecionová na twitteru v narážce na to, že Babiš v únoru Hohlmeierovou urážel kvůli kontrolní misi do České republiky, kterou vedla.


cs_CZCzech
cs_CZCzech