Hejma chrlí oheň! U Xavera se tvrdě pustil do Mináře, Pirátů i ODS

To byl majdan, ale bez převratu, soudí o událostech v USA Ondřej Hejma. Je mu podezřelé, jak málo bylo u Kapitolu policistů. Věnoval se i domácím tématům. Tomio Okamura by měl prý zbystřit, po voličích mu jde Mikuláš Minář.

Xaver začal vzkazem ruských politiků, kteří USA říkají, že už je nemají co poučovat o demokracii. Dle Hejmy se to dalo očekávat, že při „tyjátru“ ve Washingtonu bude v Moskvě a v Pekingu bouchat šampaňské. „Já se přiznám, že jsem u toho seděl a říkal jsem si, to je normálně majdan. Normální majdan, frustrovaný, naštvaný lidi, který útočí na parlament a nakonec to chytlo ten hnusný, násilný konec. Stejně jako na tom majdanu. Akorát ten velký rozdíl mezi Ruskem a Amerikou, nebo v tomto případě Ukrajinou, je, že to nebyl převrat. To nebyl převrat, to byl prostě jenom majdan,“ hodnotil události Ondřej Hejma.

Moderátor zažertoval, že pokud se korespondenční volba nezavede i u nás, tak nebude žádná legrace. „Vy si děláte legraci, ale ty digitální komedianti pirátský už čujou možnost, těm by se to strašně líbilo,“ prohlásil Hejma a jednoznačně se vyslovil pro zachování uren a volebních lístků.

Přišlo také na slova Mikuláš Mináře, předsedy Lidí PRO: „Potřebujeme pochopit frustraci a strachy lidí, kteří populisty a extremisty volí, mluvit s nimi a nabídnout jim alternativu, která vezme jejich potřeby vážně.“

Hejma mínil, že tady se odehrává přerod. „Tomio Okamura by měl zbystřit, protože Mikuláš Minář mu jde po elektorátu. Frustrovaní, ustrašení lidé, kteří volí extrémisty. O ty se právě uchází Mikuláš Minář,“ prohlásil. Ale zatím to prý nevypadá, že by Minář překonal zákonnou hranici 5 %. „Zatím se nechytaj, protože nemají co říct. To je klasická věc. Ta Letná mu trošku popletla hlavu,“ vyjádřil se o bývalém předsedovi Milionu chvilek.

Dále se s Xaverem věnoval spojenectví ODS s TOP 09 a lidovci pro následující volby. Moderátor uvedl, že mu přijde jako chyba, že se ODS spojuje s těmito stranami. Hejma souhlasil. „Je to blbý. Hlavně pro ně samotné. Oni se dostanou do té sněmovny, těch 15 % udělají. Ale na ODS zbude jen třetina těch mandátů. Zatímco kdyby tam naklusali s vlastní dvanáctkou, tak budou mít všechno. Čili straníci budou rozmrzelí a už začínají reptat,“ mínil.


cs_CZCzech
cs_CZCzech