Hrušínskému totálně ruply nervy! Odnesli to Babiš se Zemanem

I v rámci oslav výročí 17. listopadu se herec Jan Hrušínský vymezoval proti Andreji Babišovi a prezidentu Zemanovi. Dva dotyční chtějí prý zvrátit demokratický vývoj. Ale nešlo jen o ně.

„Lipovská, Xaver, Matocha, ale především Zemani, Babišové a všichni ti staří i mladí Klausové lidem právě přímo před očima kradou právo na svobodné informace. Kradou lidem právo na pravdu. Kradou a ničí základní hodnoty a ideály 17. listopadu,“ prohlašoval principál.

„V přenosu vzpomínám na premiéru v Realistickém divadle, během níž postupně přicházeli zkrvavení studenti, které na Národní třídě masakrovali tehdejší policisté Pohotovostního pluku VB a jejich řídicí estébáci. Jeden je dnes ve vládě ministrem obrany, další poslancem KSČM. Estébák předsedou vlády. Pod dojmem událostí a vyprávění zmlácených a zraněných studentů jsme svolali na druhý den divadelníky z celé Prahy a 18. 11. jsme rozhodli, že se divadla připojí ke studentům a přestanou hrát. Místo hraní jsme na improvizovaných večerech začali svobodně a otevřeně diskutovat s lidmi,“ vzpomněl Hrušínský s odkazem na současnost.


Podle Hrušínského je symbolické, že z rozhodnutí premiéra Babiše jsou zavřené divadla i školy. „Nic to ale nemění na tehdejším úžasném zážitku, kdy se nám svoboda rodila přímo před očima. 17. listopad 1989 je jedním z největších dnů, protože změnil všechno. Z klece na svobodu,“ nenechal si zkazit radost. Podle něj prezident a premiér dělají vše pro to, aby český demokratický vývoj zvrátili a připoutali Česko zpátky k Rusku a nově i k Číně. „Ale věřím, že se jim to nepovede,“ říká herec.

I na ČT, jejímž hostem byl, se Hrušínský zaměřil. „Jsme svědky snahy o destabilizaci České televize prostřednictvím jimi dosazených členů Rady České televize, kteří bez důvodů a důkazů rozvrací ČT. Lipovská, Xaver, Matocha, ale především Zemani, Babišové a všichni ti staří i mladí Klausové lidem právě přímo před očima kradou právo na svobodné informace. Kradou lidem právo na pravdu. Kradou a ničí základní hodnoty a ideály 17. listopadu. Kradou lidem svobodu. Nenechme si ji vzít,“ vyzýval.

Proti Klausovi se Hrušínský vymezil ještě jednou kvůli fotce s Janem Hřebejkem. „Na fotografiích s Honzou nenabádáme k nenošení roušek. Sundali jsme si je jen na rozhovor, při kterém byla dodržena potřebná vzdálenost. Na další fotce jsme si uvědomili, že rouškaři jsou podle Klause vítači eura – což my oba jsme – tak jsme si roušky zase rychle nasazovali.“


cs_CZCzech
cs_CZCzech