Klaus ml. vysmál Piráty! Zůstane Bartoš před branou Poslanecké sněmovny?

Piráti a STAN mají tento týden na svých jednáních definitivně stvrdit společnou koalici pro letošní sněmovní volby. Už teď je však zřejmé, že mezi oběma partnery panuje velká míra nervozity. Piráti se totiž bojí, že by je výraznější osobnosti z hnutí STAN mohli na společných kandidátkách přeskákat díky preferenčním hlasům. Celou situaci zhodnotil Václav Klaus ml..

Koalice Pirátů a STAN má pro letošní sněmovní volby velké plány. Představitelé obou stran se netají tím, že chtějí volby vyhrát a porazit v nich dokonce i hnutí ANO. Premiéra Andreje Babiše by v jeho funkci chtěl vystřídat předseda Pirátů Ivan Bartoš. Vedení Pirátů si však uvědomuje, že na společné kandidátky nasadí koaliční hnutí STAN výrazné osobnosti. Díky preferenčním hlasům by pak mohly tyto osobnosti přeskákat kandidáty nominované Piráty, kteří by tak zůstali za branou Poslanecké sněmovny. 

A tomu chtějí Piráti zabránit. Pirátský poslanec Vojtěch Pikal dokonce vypracoval podrobnou analýzu. Piráti by mohli být přeskočeni zástupci hnutí STAN především v Karlovarském nebo Libereckém kraji. Tyto kraje mají totiž malý počet voličů a na postup z nižších příček kandidátky bude stačit třeba jen tři tisíce preferenčních hlasů. 

Piráti se proto budou snažit do koaliční smlouvy zahrnout zákaz kroužkování. Pokud by kandidáti jakýmkoliv způsobem vyzývali voliče ke kroužkování a nominující strana nesjednala pořádek, může být dokonce takový „individualista“ z kandidátní listiny ještě před volbami vyhozen.

Těmto postupům se však vysmál předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus ml., který má s kroužkováním osobní zkušenost. Během posledních sněmovních voleb získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů ze všech kandidátů, celkem více jak 22 tisíc kroužků. Lepším byl už jen Andrej Babiš s více jak 48 tisíci hlasy. 

„V Trikolóře půjdeme úplně opačným směrem, než tato „digitálně – demokratická“ pokroková koalice. Kroužkování budeme u všech našich kandidátů, i těch z jiných stran na naší kandidátce, podporovat. Pokud někdo dokáže přesvědčit lidi, aby volili stranu kvůli němu a dali mu kroužek, je to jen dobře pro celek a o to nám jde. Ať vyhraje ten lepší a voliči rozhodnou,“ řekl Václav Klaus ml. 


cs_CZCzech
cs_CZCzech