Klus cítí obrovský strach! Tohle chybí k vypuknutí nepokojů

Tomáš Klus má strach, že se nenávist z internetu může přesunout do ulic. Chybí k tomu jen malý krok. V rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas popsal, jaký je to krok. Prozradil také, co zažíval, když se pokoušel diskutovat s příznivci Miloše Zemana.

Zpěvák Tomáš Klus v rozhovoru pro Český rozhlas konstatoval, že považuje za svou občanskou povinnost vyjadřovat se k veřejnému dění a účastnit se veřejných akcí, na kterých dá najevo, že s dnešním vývojem v České republice nesouhlasí. Proto se objevil třeba na demonstraci kampaně Milion chvilek pro demokracii.

Současně s tím však považuje za svou povinnost také spojovat českou společnost a mluvit s lidmi z druhé strany barikády, v tomto případě s voliči Miloše Zemana a Andreje Babiše (ANO). Ve svém okolí prý nezná nikoho, kdo by prezidenta Zemana volil, ale vedl rozhovor na dálku po e-mailu s některými stoupenci Miloše Zemana. Někteří z nich napřed zpěvákovi popřáli smrt, ale pak s ním normálně diskutovali.

Tím, že vystupuje veřejně k politickým otázkám, se Klus liší od řady svých kolegů, kteří chtějí lidi především pobavit, ale k veřejnému dění se nevyjadřují a podle Kluse to není dobře, protože nenávistné projevy je podle jeho názoru třeba tlumit. Má totiž obavy, že přenést nenávist, která se šíří po sítích, přímo do ulic, není zas tak těžké.

„K přesunu násilí ze sítí do ulic je jen malý krok. Jmenuje se hlad a krize,“ varoval Tomáš Klus v rozhovoru. Varovný příklad viděl na Balkáně 90. let, kde kolem sebe napřed lidé chodili naštvaní a pak přišel hlad a najednou se sousedi věšeli na ploty.

V životě považuje za důležité hledání pravdy, protože pravda je v poslední době hodně rozmazaná. A tato pravda se často nalézá v diskusi s oponenty. „Setkání s nepřítelem je pro mě lekce pokory,“ uvedl doslova Klus.


cs_CZCzech
cs_CZCzech