Neziskovky tlačí na EU! Vždyť umrznou, musíme konat

Tisícům migrantů uvízlým v Bosně prý hrozí smrt mrazem. Začalo sněžit a mají jen stany. Uprchlické tábory jsou narvané. Neziskovky tlačí na státy i EU, aby došlo k nápravě. Každý má podle nich právo na přiměřené bydlení.

Tisíce migrantů pobývajících na vlastní pěst na severozápadě Bosny riskují smrt umrznutím poté, co jejich provizorní stany pokryl sníh, uvedla dnes ve zprávě společnost Euro-Med Human Rights Monitor. Tato možná tragédie je údajně výsledkem přeplněnosti oficiálních uprchlických center.

Sněžení od minulé středy v Bosně zesílilo, a zhoršilo tak podmínky asi 3 000 migrantů a žadatelů o azyl, kteří jsou nuceni spát ve více než 250 improvizovaných táborech v kantonu Una-Sana. Migranti v Bosně často nemohou najít ubytování v oficiálních přijímacích střediscích, buď proto, že je místní úřady zavřely, například středisko Bira v Bihaci, které předtím poskytovalo 1 500 lůžek, nebo proto, že jsou nebezpečně přeplněné, jako středisko Lipa.

Kanton Una-Sana se stal rostoucím centrem migrantů a žadatelů o azyl, kteří doufají, že překročí nedalekou hranici do Chorvatska. Ledové počasí pro ně není údajně jedinou hrozbou, protože sníh umožňuje státním orgánům sledovat stopy nelegálních migrantů a lépe je pochytat.

Několik organizací pro lidská práva dlouhodobě uvádí, že chorvatská policie systematicky útočí a používá násilí proti migrantům a žadatelům o azyl, aby je vytlačila ze zóny EU zpět do Bosny a Srbska. V září podala Amnesty International stížnost na Evropskou komisi, protože konkrétně neřešila obvinění ze závažného porušování lidských práv ze strany chorvatských úřadů.

Euro-Med Monitor proto vyzývá vládu Bosny a Hercegoviny, aby v souladu s mezinárodním právem naléhavě připravila a otevřela další ubytovací centra pro migranty zaseklé na hranicích bez řádného přístřeší; zejména s ohledem na článek 25 Všeobecné deklarace lidských práv a článek 11 Mezinárodního paktu o hospodářských, sociálních a kulturních právech, uznávající právo každého na přiměřenou životní úroveň včetně přiměřeného bydlení.

Euro-Med Monitor také tlačí EU, aby v Chorvatsku neprodleně zavedla monitorovací mechanismus, který zajistí, aby orgány rozmístěné na hranicích respektovaly základní práva migrantů a evropské právo včetně jejich bezpečného přístupu k azylovému řízení.


cs_CZCzech
cs_CZCzech