Prezident Zeman řádil ve sněmovně! Hnutí ANO poslal jasný vzkaz

„Na rozdíl od nešťastníka Špidly bych vám chtěl sdělit, že zdroje nejsou,“ zaznělo v Poslanecké sněmovně z úst Miloše Zemana. Prezident republiky dorazil podpořit vládní návrh rozpočtu a poslancům řekl, že katastrofa pandemie by měla pomoci alespoň k tomu, že najdeme odvahu k rázným krokům, kterou bychom v dobrých časech nenašli.

Přesně v 10:30 vstoupil za zvuků fanfár ze Smetanovy Libuše pravým vchodem do jednacího sálu prezident Miloš Zeman, který se i letos rozhodl vládní návrh rozpočtu podpořit. Prezident se v minulých dnech scházel s premiérem i s ministryní financí Alenou Schillerovou a byl informován o vzniku rozpočtu.

V úvodu projevu se omluvil, že projev pronáší v sedě kvůli intenzivní bolesti nohou, ale jak připomněl, nohama se politika nedělá a věří, že hloubku jeho myšlenek to neovlivní. Pak připomněl, že v roce 1990 byl prvním porevolučním předsedou rozpočtového výboru parlamentu, takže o sobě snad může říci, že se v rozpočtu trochu vyzná.

Lidé, kteří si myslí, že investice do spotřeby nakopnou ekonomiku, se podle něj mýlí. Především proto, že nerozumí chování lidí. Lidé si podle prezidenta v krizové situaci dělají raději úspory, než aby utráceli, takže podpora ekonomice není veškerá žádná. „Kdybych se měl věnovat všem šíleným nápadům, které směřovaly k využití astronomického deficitu pro hrozivé účely, byli bychom tu do večera,“ dodal prezident.

Někteří tito dobráci se podle něj podobají lidem, navrtávajícím díry do dna záchranných člunů. Přesto si neodpustil jeden konkrétní příklad, a to nejnovější požadavek odborů, aby se nepracovalo v pátek 13. 11. a v pondělí 16. 11. a tím vzniklo se státním svátkem 17. 11. pět dní volna, kdy by se zabránilo šíření koronaviru na pracovištích.

„Mám odbory rád, a vážím si jich. Ale i oni musí vědět, že to znamená ztrátu 24 miliard korun jen za ty dva dny. Dvacet čtyři miliard,“ opakoval rozhněvaně prezident. Měli bychom podle něj také odbourávat dotace firmám a nahrazovat je úvěry, které podnikatelé musí splácet a tak je to motivuje k aktivitě.

Rozčílil jej například návrh na zvýšení daňové slevy na poplatníka. „Nechci slevu zadarmo je sice hezké, ale znamená to opět výpadek rozpočtových příjmů,“ upozornil. Peníze jsou podle Miloše Zemana krví ekonomiky. A peníze můžeme do ekonomiky dostat. Jako další nápad zmínil rušení nejrůznějších daňových výjimek. „Spočítali jsme s paní Schillerovou, že zrušení daňových výjimek by přineslo do ekonomiky 380 miliard korun,“ připomněl své setkání s ministryní financí.

„Užitkem pohromy, kterou je bezesporu pandemie, je to, že bychom mohli najít odvahu ke krokům, ke kterým bychom v konjunkturálních časech nenašli odvahu, chuť a možná ani potřebu,“ vyzval pak prezident poslance A právě rušení daňových výjimek by podle něj mělo být tímto užitkem pohromy. Vládnímu hnutí ANO k tomu připomněl, že právě rušení daňových výjimek má i ve svém volebním programu. „Kdo neplatí daně, za toho ty daně musí zaplatit někdo jiný. Daně by měli platit všichni, a žádné extrabuřty,“ pokračoval káravě prezident.


cs_CZCzech
cs_CZCzech