Prymula drsně a bez servítků! Problémem jsou lidé

Podle exministra zdravotnictví za hnutí ANO Romana Prymuly se nedaří epidemii zvládat, jak by bylo třeba, problém však podle jeho názoru netkví v protiepidemickém systému zvaném PES, ale v lidech. 

Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka, ale v časech koronavirové epidemie bohužel neplatí, že by lidé byli největšími přáteli PSA.

Podle exministra zdravotnictví za hnutí ANO a epidemiologa Romana Prymuly však není problém v systému PES, nýbrž v lidech. Občané zkrátka a dobře nechodí na testy, protože se bojí, aby neskončili v karanténě a nepřišli o podstatnou část příjmů. Na nemocenské budou mít nárok jen na 60 procent mzdy.

„Můžete nakrásně udělat super opatření, můžete super trasovat, ale v trasování je největší problém, že máme minimum kontaktů. I v době, kdy byl život mnohem omezenější, bylo víc kontaktů, než je teď. Nikdo nechce hlásit své příbuzné, lidi z práce, aby neměli problém,“ uvedl k tomu Prymula.

„My sice máme nějaká restriktivní opatření, ale nárůst kontaktů a všeho je enormní. Lidé často dělají, jako kdyby se do hospody neměli už nikdy dostat. Takže tam všichni naběhnou,“ posteskl si.

Exministr se také obává, že lidé se z ekonomických důvodů nepohrnou ani na plošné testování antigenními testy, které vláda plánuje, protože by opět mohli skončit v karanténě a přijít o peníze.

Prý také chápe, že už jsou lidé z různých opatření unavení, ale připomíná, že unavení jsou nejen Češi, ale např. také Němci, jenže ti přijatá opatření dodržují. „Tam ani o prázdninách neexistovalo, že by člověk přišel na benzinovou pumpu bez roušky,“ podotkl expert.cs_CZCzech
cs_CZCzech