Prymula vrací úděr! Podívejte se, jak nemilosrdně zrušil Blatného

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula prolomil mlčení a vyjádřil se k současné koronavirové situaci. Aniž vyslovil jméno svého nástupce Jana Blatného, vymezil se vůči jeho posledním krokům. O budoucím angažmá zatím jedná, ale Babišovy výzvy patrně nevyslyší.

Dodnes není jasné Prymulovo budoucí uplatnění, a to ani po jeho schůzce s prezidentem v Lánech. Jedno je ale jisté, chce si udržet distanc od současného rozhodování vlády v boji proti covidu-19. Podle vlastního vyjádření by dal spíše než práci ve vládních strukturách přednost pozici nezávislého experta.

Prymula se vyjádřil s velkým despektem o protiepidemickém systému (PES), který formou tabulky pěti pásem vyhodnocuje úroveň rizik covidové situace přiřazením příslušných opatření. Blatného předchůdce považuje tento systém za nepraktický a neprovázaný.

„Po té tabulce tady bylo veliké volání veřejnosti, je to ale spíše politické, nikoliv praktické. Je otázkou, jestli takto detailní informace není příliš nepřehledná,“ pochybuje Prymula. Tabulka podle něj musí mít nějakou logickou provázanost jak horizontální, tak vertikální; podle něj jinak povede k problémům mimo jiné v obchodech, kde hrozí vytváření dlouhých front.

„Já si úplně nedovedu představit, že ta tabulka zůstane v té fixní podobě celou tu dobu, protože cokoliv se stane, tak bude znamenat nějaký problém, na který se musí reagovat,“ pokračoval epidemiolog. Zároveň se přidal ke kritikům, kterým vadí, že všech pět pásem včetně nejmírnějšího stupně vyžaduje trvání nouzového stavu.

Prymulově odtažitosti od systému PES nahrává i nepochopitelná skutečnost, že tento bombasticky ohlašovaný materiál neprošel jednáním vlády, ta ho neschvalovala. Není tedy závazný a je otázkou, jakou má vlastně relevanci i z právního hlediska.

Roman Prymula se zároveň vyslovil proti rychlému rozvolňování opatření. Takové nálady považuje za liché. Patrné jsou z optimistických vyjádření ministra Karla Havlíčka, že dojde k předvánočnímu otevření obchodů. Opatrně se přidává i Blatný. „Epidemii sice brzdíme, ale je otázkou, jestli dostatečně intenzivně,“ vyslovil se však bývalý ministr skepticky.


cs_CZCzech
cs_CZCzech