Rozčílený Vašut šije do opozice! Tohle nikdo nečekal

Český herec Marek Vašut se rozhovořil.

Zavzpomínal na Sametovou revoluci a připomněl, že během ní komunisté nevisely na kandelábrech, nepadl ani jeden výstřel a dokonce ani kovaných komunistů nevyhazovali z práce. Tím se demokraté roce 1989 lišily například od normalizátorů 70. let. Tehdy se komunisté neštítili své kritiky zavírat do vězení a vyhazovat z práce.


Listopad 1989 propojil is dneškem. Před třiceti lety si lidé přáli svobodu, která zahrnovala i možnost svobodně vyjadřovat své názory, ale dnes se mu zdá, že se do veřejného prostoru se dostávají jen některé názory.

Jediné názory, které by měly být zakázány, jsou podle herce ty, které vyzývají k otevřenému násilnému chování vůči jiným lidem.

Přitom když se dnes podívá na Otázky Václava Moravce v České televizi, má pocit, že se Češi vrátili do komunistických dob, kdy bylo zakázáno zpochybňovat vedoucí úlohu strany ve společnosti. Dnes také především mladí lidé označují názory, které se jim nelíbí, za fake news. Tehdy komunisté nechtěli nechat lidi na venkově číst západní noviny, aby nedocházelo k podkopávání socialistického zřízení. Dnes se ozývají hlasy, že nebezpečné názory podkopávají západní směřování země.


„Konkrétní příklad. Před několika dny si pan Moravec vezme do debaty nad výrokem prezidenta Macrona, že NATO je ve stavu mozkové smrti, tři evidentne zastánce EU, paní Jourovou s vysokou funkcí, pana generála Pavla a pana profesora Přibáně z Cardiffu, což jsou všechno zastánci politiky eura, nechci mluvit eurohejteři, nálepky se mi protiví. (…) To je přesně to, jak debaty probíhaly v komunistické televizi, když si tam pozvali předsedy ústředního výboru a ženu z lidu, zasloužilou komunistku. A teď si všichni tři přikyvovali, jak tedy ten agent CIA Havel opravdu do veřejného prostoru nepatří. To je prostě směšné,” kroutil hlavou Vašut.

Rozčiloval se také nad tím, jak probíhá dnešní politická práce, když opozice odmítá návrhy zákonů, které by mohly lidem pomoci, jen proto, že to předkládá vláda, a opozice to prostě musí kritizovat, dokud zákon nenavrhne sama. Vašut se přitom domnívá, že všichni politici musí pracovat ve prospěch České republiky, ať už jsou z koalice, nebo z opozice.cs_CZCzech
cs_CZCzech