Slovenským hospodským došla trpělivost! Anarchie, říká Matovič

Majitelé desítek restaurací a kaváren po celém Slovensku v pondělí oznámili, že v úterý otevřou interiéry svých podniků. Vzápětí se k nim přidali také majitelé fitness center.

Slovenská iniciativa vzešla z Košic, kde chce otevřít 40 restaurací a kaváren. Majitelé říkají, že jim došla trpělivost, a vědomě jdou do rizika. „Situace je neúnosná, nedokážeme zvládnout druhou vlnu, nemáme na nájem a musíme propouštět zaměstnance,“ uvedli ve svém prohlášení signatáři iniciativy Bojujeme za gastro.

„Chceme fungovat v normálním režimu, v takovém, jak fungují obchody a supermarkety,“ řekl zástupce iniciativy Miroslav Heredoš.

K iniciativě se přidali také majitelé fitness center. „Obrovské množství našich členů zítra otevírá své provozy,“ avizoval šéf unie fitness center Pavel Kiseľ. „Je velmi neobvyklé postupovat tímto způsobem, ale pro ty lidi neexistuje jiná možnost. Strach je v tomto případě druhořadá věc,“ dodal Kiseľ. Své členy vybavili přesnými manuály v případě kontroly. Uvádí se v nich, že úřady mají právo udělit pokutu, ale provozy nemohou zavřít ani začít trestněprávní řízení.

Majitelé restaurací, kaváren a fitness center se při tomto rozhodnutí opírají o právní analýzu, podle níž došlo před časem k nezákonnému prodloužení nouzového stavu. Na základě toho chtějí následně napadnout i případné udělené pokuty.

Premiér Igor Matovič v první reakci nechtěl nikomu vyhrožovat pokutami, ale vyzval všechny k zodpovědnosti. „Svoboda bez zodpovědnosti vede k anarchii. Pokud restaurace a fitness centra tohle udělají, tak zavedou anarchii,“ varoval Matovič.


cs_CZCzech
cs_CZCzech