Zeman pokračuje v ofenzívě! Zesměšnil Kalouska i celou ČT

ROZHOVOR S PREZIDENTEM Šéf České televize Petr Dvořák by měl skončit, řekl prezident Miloš Zeman. Zeman se vůbec poprvé veřejně vyjádřil k americkým volbám. Donald Trump podle něho využívá dostupné prostředky, ale měl by to už vzdát a nebýt trapný. Hlava státu komentovala i odchod Miroslava Kalouska ze Sněmovny a další aktuální témata.

Před sněmovními volbami se začínají v opozici formovat volební bloky. Zatím se výrazně rýsuje koalice ODS, TOP 09 a lidovců. Každá ze stran bude jistě muset ustoupit z některých programových bodů. Má takový projekt podle vás šanci?

Poněkud nezdvořile bych řekl, že spojí-li se několik trpaslíků, vznikne velký trpaslík, nikoli však obr. Nicméně bude na voličích, aby sami rozhodli, zda tohoto velkého trpaslíka budou chtít volit.

Česká televize přišla s průzkumem, jehož závěry mnohé překvapily. Piráti výrazně dohánějí ANO, komunisté i ČSSD by vypadli ze Sněmovny. Jaký je váš názor na průzkumy?

Nechci urážet agenturu Kantar, takže svůj názor řeknu obecně. Opírám se o třicetiletou zkušenost, kdy se dramaticky lišily reálné volební výsledky od průzkumů veřejného mínění. Na základě této zkušenosti konstatuji, že průzkumy mohou být buď cinknuté, nebo nekvalifikované, nebo také obojí. Tuto úvahu bych uzavřel slovy Jana Wericha: buď to dělají z blbosti, nebo za cizí peníze.

Ať dopadnou volby příští rok jakkoliv, jedno je jisté, ve Sněmovně nebude Miroslav Kalousek. Bude vám chybět?

Miroslav Kalousek se stal předsedou TOP 09, když tato strana měla 17 procent. Ne v průzkumech, ale reálně ve volbách. Jako předseda této strany ji dovedl k pěti procentům. Co mám říkat o každém nichtsmachru (neschopný člověk, pozn. red.), který potápí loď, do níž nasedl, třebaže ta loď předtím vypadala docela dobře. Chybět mi nebude.

V posledních dnech je opět živo kolem České televize. Rada ČT před týdnem na návrh Hany Lipovské odvolala dozorčí komisi. Jak to vnímáte?

Každý politik, a nejenom politik, může být odvolán. Ne že bych měl jakékoli sympatie vůči České televizi, pokládám ji za součást opozice, nikoli za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi. 
K čemu teď došlo, kdy moderátor ČT Jakub Železný pošpinil vyznamenané k 28. říjnu, pokládám za další důkaz toho, že Česká televize je mírně řečeno ujetá a každý drzý fracek, který sám v životě nic nedokázal, může hanit ty, za nimiž je vykonané celoživotní dílo. Ale jak říkám, jaká televize, takový moderátor.

Podívejme se ještě do zahraničí. Co znamená pro nás a pro Evropu, že skončí Trump? Přehání podle vás Donald Trump a nedokáže unést porážku?

Neznám přesně americkou volební legislativu, ale samotného mě překvapilo, že vítěze voleb vyhlašovala média, a nikoli, jak je to například v kultivovanější zemi, tj. v České republice, volební komise. Dobře. Nicméně ať je volební legislativa jakákoli, je tam možné udělat určitý počet kroků, ať už jde o přesčítání hlasů tam, kde byl rozdíl minimální, anebo obrácení se na soud. Sám se domnívám, že by bylo daleko rozumnější to vzdát, nebýt trapný a umožnit novému prezidentovi, aby se ujal své funkce.

Upřímně řečeno, znám mnoho lidí, kteří nedokážou unést porážku. O jednom z nich jsme před chvílí mluvili v souvislosti s TOP 09.


cs_CZCzech
cs_CZCzech